Ve středu duše

Nedávná jarní rovnodennost dala vzniknout kresbě, ke které jsem tentokrát vytvořila i návod, jak a proč si ji vytvořit. Přírodní rovnodennost je sice už za námi, ale vnitřní vyrovnanost můžeme hledat a nacházet kdykoliv. Rozhodla jsem se proto dát kresbu i návod k užitku i pro další (a prodlužující se) dny.

  • Nakresli kruh a představ si, že jsi to ty, tvůj střed, tvoje duše.
  • Kruh pak rozděl vodorovnou čárou, která propojí minulost a budoucnost.
  • Kruh rozděl svislou čárou, kterou spojíš nebe a zemi.

Výborně. Máš tady a teď, sama sebe, svůj střed, svou duši.

  • Všechny ty čáry ještě několikrát obtáhni tužkou, pastelkou, fixem, uhlem nebo čímkoliv jiným, co máš po ruce a vyhovuje ti to ke kreslení i barevně.
  • Chvíli se na to zadívej a zkus vypnout hlavu. Naslouchej tomu, co ti radí intuice. Domaluješ někam kytičku, ptáčka nebo jen vlnovku? Chtěla bys jen obtahovat tužkou jednotlivé části a zanořit se tak hlouběji do tvoření?

Vše je správně. Je to tvůj střed, tvůj klíč k duši. Tak bez ostychu vzhůru do něj!

Může se stát, že se zasekneš a nebudeš vědět, jak pokračovat. Nevadí. Na chvíli odejdi, ale pak se vrať. Uvidíš, že obrázek budeš vnímat jinak. Posadíš se, vyměníš třeba tužku za pastelku a kresbu dokončíš.

Přeji, ať se při kreslení na chvíli úplně ztratíte, abyste pak z obrázku cítili sami sebe.

Další tvoření objevíte, když vstoupíte do Ateliéru pro odvážné ženy (baby friendly).

Zuzana Jurečková
Jsem svobodomyslná výtvarnice se špetkou filozofické duše. Ráda se účastním debat o svobodném vzdělávání a zároveň miluji pohádky. Více si o mně můžete přečíst zde>>