Sedí, čte a učí se. Docela samo

Devátý měsíc dítěte je příznačný v těchto věcech: dítě sedí, je zvědavé čím dál víc, pohyblivé taky, zajímá se o drobné věci a taky o knížky, možná umí pár zvuků, které označují konkrétní věci. A možná ještě z toho něco neumí, ale brzy se to naučí.

Jakmile se dítě samo posadí, má volné ruce k tomu, aby začalo prozkoumávat věci. Začne si je zprvu prohlížet a dávat do pusy, o něco později s nimi o sebe bouchat, házet a sledovat, kam dopadají. V tento čas je další možnost, jak začít nabízet knihy.

Jednoduše knihy, které jsou těm nejmenším dětem určené – látkové, plastové, leporela. Mohou být jakákoliv – barevná, plastická, s velkými i malými obrázky. Měla by být hlavně dobře dostupná a hra s nimi by měla být svobodnou zábavou.

Děti budou pomalu přicházet na to, co vše s nimi dá dělat. A často je budou používat úplně jinak, než si představujeme. My jako rodiče můžeme dětem ukazovat, jak obracíme stránky a třeba co na které je vyobrazeno. Povídat si o tom, co na obrázcích je, a to zcela konkrétně, detailně. Možná si některý obrázek oblíbí a budete se k němu často vracet.

Dítě vnímá vše, co mu říkáme. Dá se říct, že jeho brána vědomí a poznávání je otevřená dokořán a vítá vše nové, co pojmenujeme, co nabídneme, o čem se rozhodneme mluvit. Také si dokáže najít to, co chce prozkoumávat. A třeba v knížce si dokáže najít – nalistovat, co ho zajímá, co si bude prohlížet.

Bude zkoušet dávat malé věci do větších, schovávat předměty, jakoby je uklízet a zase je hledat. Pokud se dostane do situace, že bude chtít dostat k nějaké hračce a bude mu v tom něco bránit, bude zkoušet různé postupy, jak situaci vyřešit – obejít, přelézt, shodit…

Můžete dítěti zkusit připravit rébus. Nachystat mu krabičku se dvěma různě velkými víčky, nebo dvě různě velké nádoby s malým balonkem anebo krabici s dírkou a vršky od pet lahve. Bude postupovat zcela vědecky a prozkoumávat možnosti všech předmětů – zkoumat velikost, možná pevnost všech předmětů, možnosti různých kombinací.

Bude zavírat, otvírat, převracet, vkládat, vysypávat… A jak bude ponořeno do jeho vědeckého bádání, zkuste si sednout a kochat se. Je to ten nejkrásnější pohled, který si můžete dopřát. Dítě se samo učí a nemusíte vůbec nic. Můžete se tiše radovat, protože dítě nastartovalo motor, který ho požene vpřed každý den.

Zuzana Jurečková
Jsem svobodomyslná výtvarnice se špetkou filozofické duše. Ráda se účastním debat o svobodném vzdělávání a zároveň miluji pohádky. Více si o mně můžete přečíst zde>>