Nejkrásnější prázdninový zážitek

Letní tábory mají děti za sebou. Z prázdnin a přímo z táborů si odnáší ty zážitky, které byly pro ně překvapivé a také ty, ve kterých měly možnost zažít si sami sebe v nových situacích. Dětí ve škole se na začátku roku zeptají, jaký mají největší prázdninový zážitek. Když jsem chodila do základní školy, vždycky se nás na to na začátku školního roku ptali. A někdy jsme to i malovali.

Mezi mými prázdninovými zážitky bývaly různé věci. Prázdniny u babičky, koupání v řece a na koupališti. Táborová dobrodružství jsem nezažila. Nikdy jsem na žádném táboře nebyla. Až teď. Byl indiánský a příměstský. Konal se v lesní školce. Pro děti byl připravený program a zároveň jim zbývalo hodně času jen tak na hraní.

Všimla jsem si dvou věcí.

Když funguje školka a jsou pohromadě jen malé děti, je potřeba více pozornosti i více aktivit. Jakmile prostor zaplnily děti od 3 do 12 let, ty nejmenší se rozptýlily mezi velké. A některé větší děti se staly velmi ochotně pomocníky těch menších.

Ta druhá věc mě překvapila poslední den. Na otázky, co se vám na táboře nejvíc líbilo nebo co byl pro vás největší zážitek, děti odpovídaly různě. Některé bavilo tvoření, jiné příběhy, které jim průvodkyně vyprávěla, a pro několik dětí bylo největším zážitkem, že si mohly jen tak hrát v lese. V lese? V úplně obyčejném lesíčku u potůčku. Žádné atrakce, žádný program, žádná organizace. Stromy, keře, rostliny a potůček. A taky dětská fantazie s hravostí.

Na tomto jde vidět, jak se svět (nebo možná přesněji dětství) mění. Pro naše rodiče byl pobyt venku běžný a někdy i pracovně povinný. My jako děti jsme lítaly venku a moc venkovních povinností jsme neměly. A pro dnešní děti je to zážitek, který si odnáší jako to nejcennější z táboru.

A pak při plánování jednoho z víkendů mě napadlo, jak se chováme zvláštně. Většinou děti chceme někam vozit – na dinosaury, do zoo, do muzea, na hrady a zámky, do cirkusu a vůbec nás nenapadne je vzít jednodušše do lesa.

Co to vyzkoušet? A jestli vám to přijde málo, tak aspoň na ty houby. Jste pro?

 

Zuzana Jurečková
Jsem svobodomyslná výtvarnice se špetkou filozofické duše. Ráda se účastním debat o svobodném vzdělávání a zároveň miluji pohádky. Více si o mně můžete přečíst zde>>