...vlastní cestou...

"Od novinařiny do knihovny a rovnou mezi malé čtenáře, kteří si ke knížkám teprve hledají cestu. Hledám pro ně svobodu, ale nacházím ji až v domácí škole, kde každý den propojuji čtení, výtvarné umění a svobodomyslný přístup k dětem." 

K PRAZÁKLADŮM se vydávám díky dětem, které se pro mě rozhodly. Jsou mými laskavými průvodci na cestě k úplným základům učení a čtení. Obdivuji jejich původní a přirozenou touhu učit se - z přírody, z knih i ze situací, které zažívají každý den. Snažím se jim to oplácet stejným přístupem. A tak se starší syn vzdělává doma sebeřízeným způsobem, mladší syn ho zatím radostně pozoruje. 

Když jsem jako knihovnice před lety spolupracovala se školou a vytvářela pro děti čtenářské dílny, stále více jsem si uvědomovala, jak škola děti brzdí v tom, o co mají opravdový zájem. Zároveň mi ale docházelo, že dovednosti potřebné k úspěšnému čtení si děti osvojují od první knížky, kterou otevřou doma jako miminka.

Rozhodla jsem se proto pořádat v knihovně setkávání pro maminky s dětmi - PRAZÁKLADY čteníPořád to ale nebylo ono. Cítila jsem ze strany rodičů obrovský tlak na to, aby děti dělaly to, co by asi měly dělat, aby pak někdy v budoucnu dobře četly. Chyběla mi přirozenost dětského objevování. Postupně jsem přicházela na to, co nám obecně jako rodičům schází, abychom dokázali děti svobodně vzdělávat a vést ke čtení. Vše jsem sepsala do e-booku, který je ke stažení zde.

Dlouho před tím, než jsem se v knihovně pořádně začetla do dětských příběhů, jsem pracovala v médiích a to hlavně s psaným slovem pro dospělé čtenáře. Našla jsem pak v knihovně několik způsobů, jak pracovat s jakýmkoliv textem tak, aby byl opravdu uchopitelný hlavně pro děti, které se teprve učí číst. Tyto principy sepisuji zrovna teď do e-booku o čtení.

V poslední době jsem se také začala věnovat tomu, co jsem původně vystudovala. Maluji a tvořím v přírodě. Nejraději s dětmi, které se tak svobodně a přirozeně učí vše, co potřebují. Naše společná díla a akce z naší domškoly zveřejňuji na facebookových stránkách U Malérečky s domškolákem