Kouzlo háčkování

Získala jsem díky domškoláckým skupinkám na facebooku takový dojem, že všichni domácí školáci jsou až neskutečně tvořivé bytosti. Asi je to do jisté míry jen iluzorní představa, ale vidím na synovi, že když si sám nachází aktivity, sám si říká, čím se chce zabývat, až neskutečně ho to baví – kreslí, staví a zase bourá, vystřihuje, lepí a vytváří si vlastní projekty. Před časem objevil háčkování a to úplně jednoduše u háčkovací babičky.

Začalo to obyčejným řetízkem. To je prosté provlékání jednoho oka dalším a dalším a dalším okem. Vypadá to sice na první pohled úplně jednoduše, ale pětileté ruce to ze začátku motají úplně jinak a zcela podle svého. K mému překvapení se k této až archaické práci trpělivě vrací, až ten úplný základ zvládnou tak, že jsou schopné uháčkovat kilometrový řetízek.

Dobrá, asi to nebyl celý kilometr, ale byl dostatečně dlouhý na to, aby z něj syn s naší pomocí vytvořil vánoční dekoraci. Myslela jsem si, že tím jeho háčkovací touha utichne. Zmýlila jsem se. Chtěl by podle svých slov vytvořit něco užitečného. Jen koukám a mlčím.

Za pár týdnů (když ta touha po něčem užitečném neopadá), začínáme se společně učit takzvaný krátký sloupek. To je propojení několika ok tak, aby vzniklo něco mnohem sofistikovanějšího, než je pouhý řetízek. Vypadá to, že jsme se oba přihlásili na vyšší dívčí školu.

A já zároveň skládám svou malou vnitřní maturitu. Vzpomínám při tom, jak jsem se ve druhé třídě v družině zařekla, že tohle už nikdy dělat nebudu. Háčkovala jsem totiž taky něco hrozně užitečného pod vedením paní družinářky, tenkrát soudružky učitelky. A byla to taková motanice, že si to souška musela rozmotat a vyrobit znovu sama. (Ano, šlo o ten zastaralý, ale ve školství stále používaný přístup – buď je to dobře, rozuměj podle představy paní učitelky, nebo je to špatně, takže si to musí paní učitelka udělat sama, aby to měla dobře.)

Tentokrát obdivuji syna, jak je trpělivý a zručný. Snažím se být taky tak úspěšná. Ono se to ve dvou lépe háčkuje. Vzniká tak kapsa na krk z ovčí vlny pro tátu. Jsme oba štěstím bez sebe, když se nám povede. Je to první užitečná věc, kterou jsme uháčkovali.

Po takovém úspěchu už se nedá zahambit ani moje háčkovací ego. Pustím se do něčeho, co vlastně nevím, jak se přesně dělá. Po večerech háčkuju a poslouchám u toho myšlenky, co se mi honí hlavou. Nemám ani návod, ani babičku po boku. A vznikne kapsa na sešity pro jednu domškolačku.

Když ji dokončím, sklidím pochvalu od háčkovacího parťáka. A navíc si uvědomím dvě věci. Tou pro mě příjemnou je, jak moc milé je vytvářet ručně cokoliv, co jde někomu darovat. A tou pro mě obdivuhodnou je to, jak syn přesně v okamžik, kdy začíná pomalu psát a zápasit s tužkou, si sám najde aktivitu, která uvolňuje ruku a nutí ho se koncentrovat. Prostě smekám zatím neuháčkovaný klobouk 😉

Zuzana Jurečková
Jsem svobodomyslná výtvarnice se špetkou filozofické duše. Ráda se účastním debat o svobodném vzdělávání a zároveň miluji pohádky. Více si o mně můžete přečíst zde>>