Čím víc smyslů při čtení opravdu zapojíte, tím větší smysl to dětem ve výsledku dává. Toto propojování si jednotlivých zážitků a nových poznatků je přirozenou součástí poznávání světa a může se pak odrazit v tom, že knížky budou s tímto světem jednoduše a přirozené spojené.
Nemusíte nutně číst přímo knížku o vánocích, abyste mohli do čtení zapojit čich. V dětských příbězích to často něčím zavoní i bez cukroví.
TIPY
🔔 Když se v knížce, kterou zrovna čtete, objeví něco voňavého a máte to doma, zkuste to dát dětem očichat.
🔔 Pokud je tam něco, co se dá jednoduše připravit, pusťte se do toho 😉
Vaříme si takto heřmánkový čaj a vzpomínáme u toho na Krtka, jak objel půlku světa, než objevil pro nemocnou myšku lék Matricaria chamomilla.
Jakmile se pustíte do vánočního pečení, ale i v jiných obdobích roku můžete s dětmi ochutnávat dobroty i nezvyklé pokrmy z knížek.
TIPY
Pro prťata i trochu starší děti si připravte perníkové těsto a oprašte pohádku o perníkové chaloupce. Můžete si ji při vyvalování těsta převyprávět i s většími dětmi. Možná se dostanete ke stavebním detailům. Možná se tu chaloupku z perníku pokusíte i vyrobit.
A pak možná taky uslyšíte mezi mlaskáním: „Kdo mi to tu loupe perníček?“
„Maminka!“
7 otázek k perníkové chaloupce pro skoročtenáře a čerstvé čtenáře
🔔 Kdyby byl Jeníček a Mařenka tvoji kamarádi, co bys s nimi podnikl/a?
🔔 Kdyby ses ocitl/a sám v lese, jaké by to bylo? Jak bys hledal/a cestu domů?
🔔 Jaké by to bylo, kdyby byly domy z perníku?
🔔 Z čeho je perník? Co je to perníkové koření? A odkud se bere?
Čtení se může proměnit v zážitek jen tím, že něco změníte. Když jsem s dětmi dělala čtenářské dílny ve škole, mohly si část hodiny číst kdekoliv. Bylo na nich vidět, že si to užívají. Ocitly se tak na lavici i pod ní, na okně i zachumlaní v koutku.
TIPY
🔔 Předvánoční čas je plný svíček a různých světýlek a proto vám dám několik tipů, jak si pohrát se světlem a tak i se čtením:
🔔 Můžete vyzkoušet, jak se čítávalo u svíčky, a vzít si k tomu vaši oblíbenou knížku o vánočních zvycích, ale třeba i Broučky.
🔔 Můžete úplně zhasnout a příběhy si jen vyprávět. Můžete se u toho střídat.
🔔 Můžete si společně s většími dětmi během této černé hodinky vymyslet vaši vlastní pohádku.
U nás se shodou náhod objevila petrolejka, a tak jsme si u ní četli naši oblíbenou Vánoční knížku.
Audiopříběhy jsou skvělá cesta ke knížkám, když jsou děti unavené nebo zavalené povinnostmi. Mohou si odpočinout a v příběhu si plynout. Knížku jako takovou si třeba rády přečtou později.
A pro malé knihomoly je to další z možností, jak se k příběhům dostat, když zrovna číst nejde. Opakují pak zvesela celé pasáže a odvypráví příběh skoro jako herci 😉
TIP
🔔 Pro snadnější výběr můžete využít i přehled audioknih z Cen Bystrouška. Jejich principem mimo jiné je, že nahrávky hodnotí dětská porota, která je putovní. Více tady http://www.cenybystrouska.cz/
Další tipy a malé čtenářské dílny najdete ve skupině https://www.facebook.com/groups/prazaklady/